ЛАКШЕ ДО УСЛОВА ЗА ОБНОВУ ЛИЦЕНЦЕ

Стручна служба Коморе социјалне заштите је одржала две едукације без провере знања „У сусрет обнови лиценце“ за чланове Коморе. Едукације су оржане 21.08.2019.године у присторијама Института за упоредно право. Аторски и тренерски тим ових едукација су Мирјана Николић, Марија Ствановић и Игор Бошњаковић.

У непосредном контакту и у односу на упућене захтеве Стручној служби Коморе социјалне заштите, примећено је да један код једног броја стручних радника постоје недоумице и нејасноће у вези са стручним усавршавањем, стицањем бодова, достављањем доказа активностима, потребном броју за обнављањем појединих лиценци, односно условима за обнављање лиценце. Такође, на основу анализе пријава и категоризације скупова, констатовано је да постоји изостанак мотивације за пријаву скупова. У томе постоје знатне регионалне разлике, тако да су стручни радници из региона Војводине самостално пријавиљали знатно више едукација без провере знања и округлих столова у односу на регион Београда, Јужне и Источне Србије, пријаве су више стизале од запослених у малим и великим центрима за социјални рад и центрима за породични смештај и усвојење, него из великих центара за социјални рад и запослених у установама социјалне заштите и других пружаоца услуга.

Реализована едукација се односила на представљање услова за обнову лиценце али и радионичарски рад који је имао за циљ унапређење вештина стручних радника за самостално организовање стручних скупова (округлих столова, едукација без провере знања и трибина). Учесници су имали прилику да кроз вежбу сами попуне пријаве за пријављивање скупова и да разреше неке дилеме које се односе на одређивање циљева, активности, методологије рада и сл.

Такође, кроз представљање процеса обнове лиценце, стручни радници су имали могућност да разреше дилеме у вези услова за обнову лиценце. Учесници на ове две едукације без провере знања су били стручни радници из Градског центра за социјални рад у Београду, Центра за породични смештај и усвојење Београд, Геронтолошког центра Шабац, Завод за смештај одраслих лица „Мале пчелице“ из Крагујевца, Центар за социјални рад Ћићевац, Центра за дневни боравак деце и младих са интелектуалним тешкоћама, Дом „Јефимија“ из Крагујевца, колеге запослене код приватних пружаоца услуга и у здравственом сектору.