Ка бољој заштити деце у медијском простору – социјална заштита и медији на истој страни

Сведоци смо све већег броја трагичних догађаја – породичног насиља, фемицида, вршњачког насиља, убистава и самоубистава. Често су ови трагични догађаји тема медијских садржаја. С тога је значајно да сви заједно будемо одговорини према потребама и заштити деце.

Комора социјалне заштите и Савет за штампу су организовали састанак са представницима медија у циљу унапређења медијског извештавања о жртвама трагичних догађаја. Нарочита пажња је посвећена деци жртвама, која трпе највеће последице неодговарајућег медијског извештавања.

Учесници састанка су изнели бројне дилеме и питања која се односе на заштиту личних података жртава-њихови лични подаци су често злопутребљени, идентитет деце није заштићен, објављују се фотографије, нарушено им је право на приватност, уз често изношење деградирајућих и понижавајућих детаља. Такође, у фокусу су били проблеми који се односе на коришћења различитих, често непроверених извора података, веродостојност информација, злоупотребу медија од странака који се споре око неког права или су у спору са институцијама, као и употреба дискриминушућег и увредљивог говора.

Свесни да су последице непрофесионалног и неодговарајућег медијског извештавња бројне и често непоправљиве, учесници су се сложили да је неопходно пронаћи механизме како би се  избегло кршење Кодекса новинара, а последице оваквог извештавања умањиле. У наредном периоду, представници Коморе социјалне заштите, Савета за штампу и медија реализоваће различите активности у циљу  превенирања непрофесионалног извештавања и заштите достојанства жртава трагичних догађаја.

Поред представника Коморе социјалне заштите и Савета за штампу, састанку су присуствовали и уредници и новинари из редакција Телеграф.рс, Адриа Медиа Гроуп, Курир, Еспресо, Србија данас.